Трансплантацията на стволови клетки е лечение за някои видове рак, например левкемия, мултиплен миелом и някои видове лимфоми. Лекарите използват това лечение също и за някои други кръвни заболявания. В миналото пациентите, които са се нуждаели от трансплантация на стволови клетки са получавали „костно-мозъчна трансплантация“, защото стволовите клетки са се вземали от костния мозък. Днес стволовите клетки обикновено се вземат от кръвта вместо от костния мозък. По тази причина процедурата все по-често се нарича трансплантация на стволови клетки.
Част от костите, наречена костен мозък произвежда кръвните клетки. Костният мозък е мека, спонгиозна тъкан, намираща се в костите и съдържа клетки, наречени хемопоетични стволови клетки. Тези клетки могат да се трансформират в няколко други вида клетки. Те могат да се превърнат в костно-мозъчни клетки или във всеки вид кръвни клетки. Някои видове рак, както и други заболявания не позволяват на хематопоетичните стволови клетки да се развият нормално. Щом те не са нормални, всички кръвни клетки, които те произвеждат също не са. Трансплантацията доставя нови стволови клетки, които да произвеждат нови, здрави кръвни клетки.
Съществуват два вида алотранспланти, като най-добрият вид за отделния пациент зависи от неговата възраст, общо здравословно състояние и вида на заболяването, което се лекува:
Изборът между авто- или алотрансплантация зависи от заболяването, от фактори като общото здравословно състояние, състоянието на костния мозък и възрастта на пациента. Така например, ако пациентът има рак или друго заболяване на костния мозък, той най-вероятно ще получи алотрансплантация. С други думи в този случай, лекарите не препоръчват използването на стволовите клетки на пациента. Изборът на процедура се прави от специалист по трансплантации на стволови клекти. Преди трансплантацията се правят различни медицински прегледи и изследвания.
Консултирайте се какво да очаквате преди, по време и след трансплантацията.
Стъпка 1. Собствени стволови клетки: лекарят въвежда тънка тръбичка, наречена трансплантационен катетър в голям венозен съд. През този катетър ще се вземе кръв със стволови клетки, ще се извърши химиотерапията и вливането на други медикаменти. Пациентът ще получи инжекции с лекарство, което да повиши количеството на белите кръвни клетки. Те помагат на организма да се пребори с инфекциите. Цялата процедура трае 1-2 седмици и се извършва в болница.
Стъпка 2. Лечение. Пациентът получава високи дози химиотерапия и в редки случаи лъчелечение. Времето на тези процедури е от 5 до 10 дни.
Стъпка 3. Връщане на стволовите клетки обратно. Отново се поставя трансплантационен катетър във вената на пациента и стволовите клетки се връщат обратно в кръвта. Всяка инфузия обикновено трае до 30 минути, като пациентът може да получи повече от една инфузия.
Стъпка 4. Възстановяване. На пациентът се изписват антибиотици и други лекарства. Ако е нужно се правят кръвопреливания през трансплантационния катетър. Ако се появят нежелани реакции, те ще бъдат овладяни от медицински екип. Времето за възстановяване е около две седмици, като пациентът престоява в болницата.
Стъпка 1. Стволови клетки от донора. Медицинският екип поставя инжекции на донора с лекарство, което да повиши броя на белите кръвни клетки в кръвта, ако стволовите клетки са взети от кръвта му. В някои случаи от донорите се взема костен мозък, от който се извличат стволовите клетки. Тази процедура се извършва в операционна зала и отнема няколко часа.
Стъпка 2. Лечение. Пациентът получава химиотерапия, а понякога и лъчелечение. Времетраенето на тези процедури е от 5 до 7 дни.
Стъпка 3. Получаване на донорски стволови клетки. Медицинският екип внася донорските стволови клетки в организма на пациента (реципиента) през трансплантационен катетър. Процедурата трае около час.
Стъпка 4. Възстановяване. На пациентът се изписват антибиотици и други лекарства, включително и такива, които предотвратяват отхвърлянето на донорските клетки от организма. Ако е необходимо се извършват кръвопреливания на пациента, а при появата на нежелани реакции те ще бъдат овладяни от медицински екип. След трансплантацията, пациентът посещава често болницата като в течение на времето тези посещения стават все по-редки.
Успешната трансплантация се оценява по два основни показателя:
Лекарите снижават тези рискове като правят кръвопреливания след трансплантацията. Пациентът също получава антибиотично лечение, за да се предотвратят инфекции. След като новите стволови клетки започнат да се размножават, те започват да произвеждат още кръвни клетки. Тогава кръвните показатели се подобряват и по този начин се разбира, че трансплантацията е била успешна.
Разговарянето с лекуващия лекар е много важно. Това ще помогне на пациентът и неговите близки да вземат информирано решение за лечението си. Отдолу са посочени по-честите въпроси, които можете да зададете на лекуващия си лекар. Може да задавате и други въпроси, които са важни за Вас: